Kiekko-Vantaa Itä Tähtiseuraksi
22.12.2020 16:53 Uutiset / Pääsivusto

Syntynyt Tähdeksi 16.12.2020

Suomen Jääkiekkoliiton Eteläinen alue ja Vantaa ovat saaneet viime viikolla kaksi uutta Tähtiseuraa, kun Kiekko-Vantaa Idän ja Etelä-Vantaan Urheilijoiden auditoinnit hyväksyttiin 16.12.2020. Seurat aloittivat Tähtiseurapolun työstämisen tammikuussa, ja vuoden aikana pidettiin yhteensä kuusi alueen ja seurojen välistä sparraustilaisuutta, joissa käytiin läpi Tähtiseura-ohjelman kriteereitä ja seurojen toimintatapoja. Kiekko-Vantaan toiminnanjohtaja Ari-Pekka Muurimäki näkee asiassa pelkästään hyviä asioita.

- Tähtiseura-auditointi pakottaa seurat pysähtymään ja tarkastelemaan hyvinkin tarkasti omaa toimintatapaa. Kun seuratoiminnassa toimitaan vähäisillä henkilöresursseilla, on kehittäminen usein se ensimmäinen asia mistä luovutaan, kun arki pitää saada toimimaan. Nyt olemme kuitenkin oman vuoren yli kiivenneet. Auditoinnissa seurojen mahdolliset heikkoudet paljastuvat, toki myös seuran vahvuudetkin nousevat varmuudella esiin. Kiekko-Vantaa Idässä moni asia oli jo hyvällä tasolla, mutta aina löytyy kehitettävää. Tähtiseura-auditoinnin materiaali toimii jatkossa työkaluna seuran arjessa ja kehitystyössä, ja haluamme myös tulevaisuudessa kehittää seuraamme vieläkin paremmaksi.

Olkaamme ylpeitä seurastamme! Tähtiseuramerkki tulee komistamaan Tikkurilan jäähallia lähitulevaisuudessa.


   
Lisää uutisia
Kiekko-Vantaa Itä ry
«  Huhtikuu   »
Kategoriat